5 tipov, ako dostať z postele aj toho najväčšieho spachtoša

Ach, tie rána! Aj vy si zvyknete povzdychnúť nad ránami, kedy máte problém dostať z postele najprv seba a následne svojho potomka?

Skoré vstávanie a zvuk budíka, to nie je zrovna obľúbená aktivita väčšiny z nás. Obzvlášť ak ste sova, čiže nočný typ ako celá naša rodina, ranné vstávanie pred ôsmou hodinou asi z duše nenávidíte. Keď som bola ešte na strednej škole, ľudia vravievali, že si zvyknem. Nezvykla som si.

Odkedy ale vstávame s Elou do škôlky a teraz už do školy, moje rána sa zmenili. Sú veselšie, pozitívnejšie a ja sa už netúlam po dome ako zombie s nahnevaným výrazom tváre. Donútila som sa začínať deň s úsmevom (veď čo by človek neurobil pre dieťa) a po niekoľkých rokoch už je to automatika.

Jediné, čo občas riešim, je otázka, ako dostať z postele Elu. Teraz sa to stáva zriedka, ale pred pár rokmi, keď bola ešte škôlkarka, to bol skutočný problém minimálne 4 dni v týždni. Je sova rovnako ako my s manželom, niet sa čomu čudovať. Ak zaspala o pol desiatej, boli sme radi. Bežne to bolo aj o desiatej, aj neskôr, čo je pre troj- až štvorročné dieťa naozaj dosť neskoro.

Ráno zvesela a pozitívne

Akoby nestačilo, že je prakticky noc (o zimnom období, kedy vstávame po tme, ani nehovorím) a vy musíte vstávať a tváriť sa pri tom, že sa tešíte do práce (predovšetkým ak patríte k tej skupine ľudí, čo pracujú pre peniaze a vykonávajú nudnú, možno až nezmyselnú prácu), ešte je tu ten malý tvor v posteli, ktorý nie a nie otvoriť očká.

A tak som bola nútená vymýšľať spôsoby, ako dcéru prebudiť a nepokaziť pritom ráno jej ani sebe. Neznervózňovať sa tým, že nebudeme stíhať, keď po 10 minútach budenia stále spí ako poleno. Ponúkam vám niekoľko osvedčených trikov, ako dieťa nielen dostať z postele, ale si to hnusné ráno ešte aj spríjemniť. 🙂

Hladkať, škrabkať, milo sa prihovárať

To je základ, ktorý je samozrejmosťou každý deň. Chcem, aby sa moja dcéra prebudila do pozitívneho rána, a tak si na chvíľku čupnem k posteli a nežne sa jej prihováram, hladkám, niekedy škrabkám. Sú dni, kedy to stačí, inokedy treba viac kreativity.

Pustiť hudbu, tancovať

Túto fintu rada používam aj sama na seba. Ak mám jedno z tých ťažších rán a ledva sa vlečiem po chodbe smerom k Elinej izbičke, viem, že je čas pustiť si dobrú hudbu, ktorá ma nielen preberie, ale aj rozveselí. Ak sa pokúšam takto prerušiť spánok Elke, pustím niektorú z jej obľúbených rytmických skladieb a spánok je nenávratne preč. Vystrieda ho dobrá nálada a úsmev na jej perách.

Ak je najhoršie a ani hudba nezaberá, príde na rad tanec. Dorútim sa do izby s nejakými vtipnými tanečnými kreáciami, ideálne s pyžamom na hlave alebo nejakým podobným bláznovstvom, a to už nemá šancu ani najväčší spáč. Minútku si zatancujeme, zasmejeme sa a ja odchádzam z izby a viem, že sa v skvelej nálade vychystá do školy.

Použiť maňušku, ktorá dieťa zobudí milým hláskom

Veľmi obľúbený spôsob, keď ešte chodila do škôlky. Na ruku som si navliekla maňušku milého tučniaka so šálom okolo krku, ktorého jej priviezla teta z Číny a on ju budil. Vždy prišiel s nejakou zábavnou príhodou a smiešnym hlasom. Zabralo to okamžite.

„Choď zobudiť tatina“

Aj toto občas pomáha. Deti sa radi hrajú na dospelých a chcú nás vo všetkom napodobňovať. Ela je nadšená, ak aj ona môže niekoho zobudiť, v našom prípade tatina, ktorý sa v posteli väčšinou váľa najdlhšie. A tak vystrelí z postele a frčí do spálne, a pomalé a pozvoľné prebúdzanie môjho manžela je ukončené. 🙂

Urobiť niečo bláznivé a nečakané

Je vcelku jedno, čo to bude. Ak urobíte čokoľvek výnimočné a jedinečné, dieťa nemá šancu sa neprebrať. Zahrajte scénku, zaspievajte a namiesto mikrofónu použite rolku od toaletného papiera, vymyslite hocijaké šašoviny. Fantázii sa medze nekladú, tak prebuďte na chvíľu svoju hravosť a odviažte sa. Bude to skvelý štart dňa aj pre vás. 🙂

Tak čo, ktorý trik vyskúšate zajtra ráno vy?

Alebo máte iné osvedčené tipy na to, ako dostať malého špunta rýchlo z postele? Podeľte sa so mnou v komentároch a inšpirujte aj ostatných.

Renáta Janečková
Som odvážna duša, ktorá neustále hľadá nové cesty ku šťastiu a naplnenému životu. Zároveň som mamou, ktorá si užíva vedomé materstvo a svojou kvapkou v mori pomáha tvoriť krajší svet.
Viac o mne si môžete prečítať TU

Som autorkou e-bookov:
(ne)MÁM ČAS na deti a na seba

11 tipov, ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa

3 dôvody, prečo začať svoje dieťa vychovávať inak
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov