Keď je zemepis zábavou…tip na kreatívnu aktivitu s deťmi

Obľubujete zmysluplné aktivity s deťmi, pri ktorých sa spolu zabavíte a ideálne sa aj niečo nové naučíte? Hľadáte program, ktorým sa zabavíte počas jesenných či zimných večerov? Tak potom mám pre vás jeden tip…

Dnes už viem, že vo Fínsku je viac ako 60 000 jazier. Že hlavné mesto Bahrajnu je Manáma. Toto a veľa iného som sa dozvedela pred pár týždňami a všetko to “spôsobil“ jeden kašeľ. Nechajte sa inšpirovať a spestrite si spoločný čas s dieťaťom tvorivou aktivitou.

Keď ste nútení byť doma

Keď som v noci počula Elu dusivo kašľať, jasné, že som sa nepotešila. No nič, ostane pár dní doma, zvýšime dávku vitamínov a pokúsime sa užiť si spoločné dni naplno. A tak sa aj stalo.

Po pár dňoch Ela náhodou natrafila na svoje vlajky, ktoré si vyrábala ešte v škôlke. Z jednej strany vlajka, z druhej strany názov štátu a jeho obrysy. „Poďme si vyrábať vlajky!“ natešene vykríkla a už aj spratávala stôl, aby sme mali miesto na tvorenie.

Nie vždy mám na takéto veci náladu, ale tentokrát som sa vyslovene potešila. Vonku zima, vnútri teplo krbu, teplý čajík. A my dve pri stole s papierom, nožnicami, špajdlami, lepidlom a farbičkami. A chýbať nesmel samozrejme Atlas sveta.

Ožili moje cestovateľské sny

‘Juchú, ideme snívať’ pomyslela som si, keďže veľmi rada cestujem prstom po mape. A teším sa pritom na to, až raz navštívim tie svoje vysnívané miesta. Tvorivá činnosť sa mohla začať.

Nastrihali sme si papier a hneď sme sa vrhli na atlas vyberať, ktorý štát bude ako prvý zvečnený na našej vlajke. Listujeme náhodne a hľadáme vlajku, ktorá nás zaujme. Ela našla Bahrajn, jednoduchú, dvojfarebnú vlajku, a už aj vyfarbuje.

V Lexikóne krajín, teda v zadnej (alebo prednej) časti atlasu, nájdete o každej krajine sveta základné informácie, krátky popis. Baví ma to čítať a tak dostanem nápad, ktorý nadchne aj Elu. O danej krajine si vždy prečítame a vyberieme to, čo nás najviac zaujme.

Tie naj zaujímavosti si v skratke napíšeme na zadnú časť strany spolu s hlavným mestom. Názov štátu nepíšeme, aby nám vlajky mohli slúžiť na hry a hádanky. To využívame hneď večer, po príchode manžela z práce. Môžete si tipnúť ako to dopadlo, keď dostal otázku, aký štát má hlavné mesto Manámu. 🙂

A tak sa v tento deň dozvedám, že druhým úradným jazykom vo Fínsku je švédčina. Že na Islande je 140 sopiek, z toho 27 činných, aj to, že Bahrajn je malý ostrov s rozlohou len 695 km2. Alebo že hlavné mesto Kamerunu je Yaoundé, čo si tak či tak stále nedokážem zapamätať.

Strávili sme touto činnosťou dosť dlhý čas a opakovalo sa to aj nasledujúce dni, kedy sme pokračovali a dopĺňali sme tieto informácie na už existujúce vlajky.

Bol to skvelo strávený čas, ktorý sme si obe užili a ja som bola nadšená. Nielen že sme boli spolu, rozprávali sme sa, pomáhali si, ale sme sa zároveň naučili veľa zaujímavých poznatkov o svete, častokrát veľmi vzdialenom.

Ako ste na tom so zemepisom vy?

Priznám sa, pri niektorých krajinách som ledva uhádla, na akom ležia kontinente. Takže dosť času som nakoniec trávila aj hľadaním v mapách, aby som teda konečne vedela, kde tá ktorá krajina leží.

Aj Ela bola po tejto aktivite spokojná, vyžitá, kľudná. Pre mňa to bol skvelý pocit z kvalitne stráveného času, a tak som si pomyslela: ‚Taký homeschooling, to môže byť paráda, veď to určite môže vyzerať aj takto, ak sa spojí zemepis s výtvarnou výchovou’.

My sa napriek tomu na domáce vyučovanie, nechystáme, pretože sme nadmieru spokojní s Montessori školou, ktorú sme pre dcéru vybrali.

Aktivitu sme ukončili tým, že som našla v komore vysoký pohár a z vlajok teraz máme na stole parádnu edukačnú kyticu.

Tak čo, idete aj vy oprášiť atlas, čo ticho leží na polici?

Na tvorbu vlajok budete potrebovať:

  • kancelársky papier
  • špajdle
  • lepidlo
  • farbičky/pastelky
  • nožnice
  • atlas
  • chuť objavovať nepoznané

Želám príjemné tvorenie a krásne chvíle strávené s vašimi deťmi. Verím, že si to užijete rovnako ako my dve.

Renáta Janečková
Som odvážna duša, ktorá neustále hľadá nové cesty ku šťastiu a naplnenému životu. Zároveň som mamou, ktorá si užíva vedomé materstvo a svojou kvapkou v mori pomáha tvoriť krajší svet.
Viac o mne si môžete prečítať TU

Som autorkou e-bookov:
(ne)MÁM ČAS na deti a na seba

11 tipov, ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa

3 dôvody, prečo začať svoje dieťa vychovávať inak
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov