Lepší svet pre naše deti? Začnime od seba.

Občas na sociálnych sieťach postrehnem výroky či príspevky o tom, ako by si ľudia želali lepší svet pre svoje deti. Prípadne sa dočítam, že existuje dnes už skupina mladých ľudí, ktorí do tohto sveta odmietajú priviesť deti, pretože je „hrozný“.

Čiastočne to chápem, no považujem to za prehnané a neobjektívne. Dnešný svet je naozaj zvláštny. Bežne dnes ľudia riešia osud celej planéty, plasty v Indonézii, politické pomery v Iráne či globálne otepľovanie. Ak ste aktivista a naozaj máte chuť s týmito témami niečo robiť, skvelé, pustite sa do toho. 99% ľudí však toto vo svojich obyčajných životoch, pri svojich každodenných povinnostiach, riešiť nechce. Ani ja nie.

Radšej sa pozriem na svoje malé políčko, na svoj život a na to, čo môžem urobiť, aby mne a ľuďom okolo mňa bolo lepšie. Myslím si, že ak by sa ľudia menej zaoberali tým, čo sa deje „tam vonku“ a zamietli si, ako sa hovorí, radšej pred vlastným prahom, na svete by bolo krásne.

Chcete zmenu? Je potrebné začať od seba

Veď to poznáte. Ak chcete niečo zmeniť, najlepšie, čo môžete urobiť, je začať pomalými krokmi od seba. Nikto nezmení svet mávnutím ruky. Ale každý môžeme prispieť svojou kvapkou v mori a každý si môžeme nájsť vlastný spôsob, ako to urobiť.

To, ako chcem ja prispieť k zlepšeniu sveta, je výchova mojej dcéry. Možno to znie smiešne, keďže mám jedno dieťa a to, že ho vychovám „dobre“, predsa svet nezmení. Je to pravda, no nič viac spraviť neviem. Viem vychovať spokojného človeka, ktorý bude svoju spokojnosť a lásku šíriť ďalej, môže ovplyvniť životy ďalších ľudí a vychovať ďalšie deti, ktoré budú pre svet pozitívnym prínosom.

Je pravda, že niekedy o tom pochybujem, či to má takýto širší zmysel. To, že to robím pre ňu, to je jasné, no či to bude mať nejaký reálny dopad na spoločnosť, o tom mám pochybnosti. Keď vidím, ako ešte stále väčšina detí vyrastá v klasickom modeli výchovy, kde tresty, odmeny, vyhrážanie a podmienená láska sú každodennou realitou, je mi smutno a strácam nádej.

Hovorím si, na čo vychovávam ja takto moje dieťa, keď i tak bude žiť vo svete plnom ľudí, ktorí vyrastajú opäť tak, ako vyrástla naša generácia. Teda nie bohvieako, podľa môjho názoru.

Neriešim stále všetkých naokolo

Potom sa ale vykašlem na to, čo kto ako robí a sústredím sa opäť na seba. Viem, že to má zmysel. Viem, že dám svetu človeka, ktorý, aspoň teda tomu verím, bude poznať svoju hodnotu, bude vedieť kriticky myslieť a bude sa mať rád. Takých ľudí v našej generácii nie je veľa. Jedna časť o niečom takom ani netuší a druhá časť behá do úmoru po seminároch a terapiách, aby sa k tomu aspoň priblížila.

Ak máte teda pocit, že svet je nemilosrdné miesto, kde je budúcnosť pre naše deti neistá, skúste sa na to pozrieť z iného uhla pohľadu. Áno, máte pravdu, ale ju aj nemáte. Svet je do veľkej miery taký, aký ho vidíme. Našimi postojmi a presvedčeniami vieme tvoriť svoju realitu.

Ja som sa rozhodla, že vychovám svoju dcéru tak, ako si myslím, že je správne. Chcem, aby bola spokojná sama so sebou, aby vedela, čo ju baví, aby rozvíjala svoje talenty. Aby sa nebála opýtať na čokoľvek alebo požiadať o pomoc, ak ju potrebuje. Aby počúvala svoje telo, ktoré je naším úžasným sprievodcom celý život. Aby bola tolerantná a rešpektovala názory iných, ale aj stála pevne za svojimi názormi.

Toto ja považujem za svoju úlohu a toto je niečo, čo viem reálne a priamo ovplyvniť každý jeden deň. Ide len o to, či chcem alebo nie. Ak aj vy patríte k tým, čo by si želali krajší a vľúdnejší svet pre svoje deti, skúste začať tým, že takýchto krásnych a vľúdnych ľudí vychováte.

Ako?

  • bezpodmienečne ich milujte
  • naučte ich, čo je rešpekt a tolerancia
  • s láskou, no jasne, im stanovujte hranice
  • buďte im sami príkladom tým, že budete žiť zmysluplne

Ja verím tomu, že toto je tá správna a efektívna cesta, ako „zmeniť svet“. Zmeniť seba, zmeniť to, čo je v mojich rukách. Môj život, moje správanie a to, ako vychovávam ďalšieho človiečika pre tento svet. Ak teda chcete, zmeňte to. Ak nechcete, v poriadku, neobviňujte ale ostatných z toho, ako vyzerá tento „zlý“ svet. My všetci sme jeho tvorcami.

Renáta Janečková
Som odvážna duša, ktorá neustále hľadá nové cesty ku šťastiu a naplnenému životu. Zároveň som mamou, ktorá si užíva vedomé materstvo a svojou kvapkou v mori pomáha tvoriť krajší svet.
Viac o mne si môžete prečítať TU

Som autorkou e-bookov:
(ne)MÁM ČAS na deti a na seba

11 tipov, ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa

3 dôvody, prečo začať svoje dieťa vychovávať inak
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov