Som odvážna duša, ktorá neustále hľadá nové cesty ku šťastiu a naplnenému životu.

Zároveň som mamou, ktorá si užíva vedomé materstvo a svojou kvapkou v mori pomáha tvoriť krajší svet.

Renáta Janečková ❀

Som mamou 9-ročnej dcéry a materstvo si užívam so všetkými radosťami aj výzvami, ktoré prináša. Dcéra je mojím zrkadlom, mojou učiteľkou a ja som vďačná za túto úžasnú životnú rolu.

Som žena, ktorá pochopila, že len ona sama je zodpovedná za svoje šťastie. Vedome hľadám odpovede na otázky, ktoré mi život prináša a odmenou je mi spokojnejší a zdravší život.

Stále viac a viac som sama sebou, ukazujem svetu moje skutočné JA a baví ma to.

K tomu ale viedla dlhá a náročná cesta, po ktorej bolo niekedy veľmi bolestivé kráčať.

Moje detstvo nebolo zrovna ružové. Bolo v ňom viac kriku než nehy, viac bitiek než pohladení. Vyrástla zo mňa mladá žena, ktorá bola navonok tvrdá, nekompromisná a správala sa skôr ako muž. To, že som nemala rada iné ženy a nemala som v mladosti žiadne kamarátky, vás teda asi neprekvapí.

Bola som nešťastná a nahnevaná na celý svet, a tomu zodpovedalo aj moje správanie. Mala som pocit, že chyba je vždy v tých druhých a nechápala som, prečo znova a znova zažívam rovnaké negatívne situácie.

Prvý zlom

V 23 rokoch som stretla „toho pravého“ a o rok neskôr som sa vydávala. Vyzeralo to, že všetko bude už len dobré a rozprávka bola zavŕšená, keď sa nám v roku 2009 narodila naša milovaná dcéra Ela.

Materstvo však bolo pre mňa nečakane obrovskou výzvou. Dcéru sme vychovávali rešpektujúcim a vedomým spôsobom, no i tak sa stala zo mňa vystresovaná mama, ktorá chcela byť dokonalá a chcela vychovať šťastné dieťa, ktoré bude rovnako dokonalé.

Pomalý pád na dno

Roky plynuli a veci sa nenápadne zhoršovali. Chodila som do práce, v ktorej som bola nešťastná a nevedela som, čo s tým. Vystriedala som veľa zamestnaní, kým som pochopila, že problém nie je „tam vonku“, ale vo mne. Že jednoducho nedokážem robiť prácu, ktorá mi nedáva zmysel, len pre peniaze.

Žila som v kľudnom manželstve, ktoré sa ale v roku 2015 začalo rúcať ako domček z kariet. Čím viac som sa snažila a "bojovala" o náš vzťah, tým horšie som znášala, že sa to nedarí.

Pribúdali zdravotné problémy a zo mňa bola kôpka nešťastia, ktorá nechápala, prečo sa to deje a ako z toho von. Do toho sa stupňovali moje strachy, ktorých som mala nespočetne a bránili mi viesť normálny život.

Všetko to prerástlo do úzkostí, s ktorými žijem už niekoľko rokov. Kto to zažil, vie, aké ťažké obdobie to je a aké náročné je nájsť cestu von.

Druhý zlom

Neviem, ako sa to udialo, ale v roku 2014 som sa ocitla na ženských kruhoch. Dnes je mi jasné, že to nebola náhoda a odvtedy idem smerom, o ktorom viem, že je pre mňa správny.

Neznamená to, že nerobím chyby a nezažívam negatívne situácie, ale už sa na všetko pozerám z iného uhla pohľadu. Pochopila som predovšetkým jednu zásadnú vec.

Ja sama som zodpovedná za svoj život a za to, ako ho prežijem.

Prešla som za posledné roky mnohými seba-rozvojovými seminármi, kurzami, pomohli mi vedené meditácie a predovšetkým intenzívna terapia. Dozvedela som sa mnoho o sebe a pochopila som súvislosti života.

Začala som byť láskavejšia a chápavejšia k sebe aj druhým. Začala som veriť svojmu vnútornému hlasu (intuícii) a nechávam sa ním viesť. Vďaka nemu som opustila manžela a vykročila šťastiu naproti.

Zažila som veľmi náročné, no zaujímavé obdobie, ktoré ma nesmierne obohatilo a posunulo o míle vpred v mojom rozvoji. Nazrela som do najhlbších hlbín svojej duše, aby som pochopila, aké role sme hrali navzájom v našich životoch. Je to súčasne smutné aj krásne.

Zároveň som v tých hlbinách našla kúsky samej seba, ktoré tam roky čakali pod nánosmi škodlivých vzorcov a presvedčení o sebe aj o svete.

Život nemusí byť dokonalý, aby bol úžasný

Už dlhé roky mi nebolo tak dobre ako teraz. Darí sa mi úspešne prekonávať svoje strachy, žiť spokojnejší a naplnenejší život a rozoznávať, čo skutočne chcem a čo ma robí šťastnou. Môj vzťah s dcérou je krajší, otvorenejší a pohodovejší ako kedykoľvek predtým. Robím prácu, ktorá ma baví a napĺňa.

Či riešite ako vychovať spokojné a bezprostredné dieťa, alebo chcete začať žiť plnší a radostnejší život, bude mi potešením byť sprievodcom na vašej ceste k vedomému životu.

jeseň 2018