Pomóc Vianoce alebo Tipy na darčeky pre deti od 0 do 8 rokov

Áno, blížia sa Vianoce. Pre niekoho radosť, pre niekoho starosť, pre iného hotová pohroma. Každá rodina má iné tradície a zvyky, a tak nás každého čakajú vlastné iné Vianoce. Jedno však budú mať spoločné – darčeky.

S jeseňou prichádzajú okrem voňavého lístia a teplých gaštanov aj rozhovory o nákupe darčekov. Pomaly začínajú mnohí z nás premýšľať, čo kúpiť partnerovi, rodičom, no najmä deťom. Trh je zaplavený neskutočným množstvom hier a hračiek a vybrať je niekedy ťažké. Ešte ťažšie je neprepadnúť modernému konzumnému trendu.

Mnohí sa dali strhnúť touto lavínou a na vianočné darčeky míňajú celé výplaty alebo vianočné prémie. Ale poznáte to. Deťom síce urobíte radosť, no ak dostanú desiatky hračiek, o pár dní alebo dokonca hodín už väčšina z nich leží niekde v kúte a zapadá prachom. Okrem toho, myslím si, že to nie je ono, nemá to také kúzlo, ako keď je tých prekvapení len zopár a dieťa si ich tak skôr bude vážiť a užívať.

Tu je zopár inšpirácií na darčeky, ktoré by ste našli u nás doma. Niektoré sú lacnejšie, iné drahšie, no záležalo mi vždy viac na kvalite a výchovnej a edukačnej hodnote hračky. Okrem toho, veľa vecí nájdete na bazárových stránkach, v bazárových FB skupinách, stačí hľadať.

Nechajte sa inšpirovať

Úmyselne nebudem písať o darčekoch, ktoré asi všetci dobre poznáme. Lego, bicykle, odrážadlá, sánky, korčule, domčeky pre bábiky, známe knihy a známe spoločenské hry ako Človeče, nehnevaj sa…

Ponúkam vám zopár tipov, ktoré sa nám osvedčili, aj keď nie všetky si určite pamätám.

Pre najmenších (0-3 roky)

 • Hrkálky z eko biodegradabilného kukuričného plastu zn. Kikko (český výrobca) – mám veľmi dobrú skúsenosť, vrelo odporúčam.

 • Drevené hrkálky nemeckej značky Haba – takisto pozitívna skúsenosť.

 • Drevená stavebnica Woody Karla – skvelá stavebnica na rozvíjanie detskej fantázie – bezfarebná, 200 ks rovnakých dielikov, nelakované drevo.

 • Knižka Básničky do detskej izbičky – dlhé roky až do dnešného dňa veľmi obľúbená kniha mojej dcéry. Krátke básničky na dobrú noc.

 • Kniha Farma – nádherné obrázky, zrozumiteľne a stručne podané informácie o tom, ako sa pestujú plodiny, ako rastú, ako sa z nich vyrábajú potraviny, ktoré poznáme. Ako sa voľakedy ľudia starali o polia, ako sa to robí dnes atď.

Pre škôlkarov (3-5 rokov)

 • Drevená abeceda (sashe.sk) – ak u svojho dieťaťa vypozorujete, že má práve senzitívne obdobie na písmená (u našej dcéry to začalo myslím cca v 3,5 roku), toto môže byť skvelá pomôcka. Písmenká a číslice z prírodného nelakovaného dreva.

 • Knihy z edície Učíme sa spolu vychádzať – máme doma 2 z nich, silno odporúčam ako doplnok rešpektujúcej výchovy.

 • Brainbox (rôzne druhy) – skvelá hra na precvičenie pamäťových buniek, vhodná aj na cesty alebo do čakárne u lekára. 😉

 • Zažehlovacie korálky – plastová, no veľmi príjemná zábavka, predovšetkým na dlhé zimné večery. Rozvíja jemnú motoriku a baví aj dospelých. Vyskúšané. 🙂

 • Pexeso – veeeľmi obľúbená hra mňa a Elky. Občas sa mi aj podarí vyhrať. Je to klasika, no nedám na ňu dopustiť. Trénujeme si spoločne pamäť a prípadne sa dozvieme niečo zaujímavé na danú tému (zvieratá, dopravné značky atď.). Naše najobľúbenejšie sú Hľadá sa Nemo a Pippi Dlhá Pančucha, ešte aj dnes.

Puzzle – taktiež klasika, ktorá u nás fičala naozaj vo veľkom. Puzzle boli v tom období všade a Ela v nich bola naozaj dobrá. Už som ju ale dlho nevidela skladať, asi je čas ich všetky predať.

Predškoláci (5-6 rokov)

 • Hra Dobble – fajn hra na postreh, malá plechovica vhodná aj na cesty, na výlet, piknik, proste kamkoľvek.

 • Hra Activity Junior – detská verzia hry Activity. Kreslíte, vysvetľujete, robíte pantomímu. Celkom sranda, zabaví sa celá rodina.

 • Knihy o svete, živočíchoch, vesmíre – v tomto veku sú deti ako špongie. Začínajú sa zaujímať o svet okolo seba, o súvislosti v ňom a podobné knihy úplne hltajú. My máme napríklad knihu Vesmír, Predátori (z edície Na vlastné oči), rôzne knihy o podmorskom svete a pod.

 • Knihy o muflónovi Ancijáškovi (Braňo Jobus) – neskutočne krásne a láskavé príbehy muflóna – kamionistu, ktorého najväčšou radosťou je pomáhanie a robenie radosti druhým.

 • CD prehrávač – jediná elektronika, ktorú zatiaľ Elka dostala. Nie sme zástancom toho, aby malo dieťa už v tomto veku tablet či mobil. No keďže rada počúva hudbu, dopriali sme jej možnosť, aby si mohla vypočuť vo svojej izbe čo chce a kedy chce. 🙂

Malí školáci (6-8 rokov)

 • Hra Dom snov – momentálne naša top spoločenská hra. Hrávame ju s manželom aj sami, keď Elka spí, to asi hovorí za všetko. 🙂

 • Hra Carcassonne – túto hru som dala manželovi k Vianociam v čase, keď sme ešte žili vo dvojici. Po pár rokoch sme ju oprášili a Elka si ju veľmi obľúbila. Je to strategická spoločenská hra, ktorá má rôzne rozšírenia a je fakt skvelá. Odporúčam na zimné večery alebo dni, kedy je napríklad dieťa doma choré. Hra zaberie viac času, čo sa vtedy hodí. 🙂

 • Hra Dixit – milá hra pre 3-6 hráčov s krásnymi obrázkovými kartami. Popustite uzdu svojej fantázie a užite si túto hru naplno.

 • Glóbus a Atlas sveta – pomôcky, ktoré by asi nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Atlas používame dosť často a okrem máp je skvelá aj teoretická časť Lexikón krajín, kde sa vždy dozvieme mnoho zaujímavostí o krajinách. Glóbus som dlho nechcela kupovať, pretože možno stačí atlas, no nedalo mi to, predsa len, je to reálnejšia podoba nášho sveta. Zem je predsa guľatá!

 • Hra Všetko NAJ – najnovšia hra u nás doma, ktorá nás prekvapila. Opäť na ňu treba aspoň 3 hráčov, ktorí si navzájom dávajú darčeky. Darčeky dostávate aj darujete a snažíte sa uhádnuť, čo by vašich spoluhráčov najviac potešilo. Dozvedela som sa v posledných dňoch všeličo nové o svojich najbližších. 🙂

 • Hra Speed Cups – krátka a jednoduchá hra na postreh, veľmi fajn. Ela si ju užíva hlavne so starými rodičmi, ktorí, samozrejme, nemajú šancu. 😀

 • Guinessova kniha rekordov – skvelá na krátke čítania, zaujímavé informácie zo sveta. Okrem rôznych šialeností, ktoré ľudia stvárajú, sa dozviete aj to, kto je najvyšším alebo najnižším človekom planéty, kde a kedy bola upečená najväčšia pizza na svete (prekvapivo bezlepková) alebo kto vlastní najväčšiu zbierku slnečných okuliarov.

 • Zážitky – v tomto veku už je fajn začať aj s takýmito darčekmi, ktoré sú v našej rodine v obľube hlavne medzi dospelými. Masáže, výlety, wellness... Je to ideálne, ak neviete, čo vymyslieť alebo už máte byt či dom tak plný, že sa doňho nič nezmestí.

Vymyslite niečo, čo si môžete užiť všetci spoločne a dieťaťu ostane zážitok na celý život. Návšteva divadla, prehliadka zámku alebo spoločný deň na lezeckej stene či na bowlingu. Záleží len na tom, čo by dieťa skutočne potešilo a aký je váš rozpočet.

Elka takýto darček dostala k 6.narodeninám od babky, deda a tety, mojej sestry. Bol to výlet do Bojníc spojený s návštevou známej ZOO a krásneho Bojnického zámku. Okrem toho sme si urobili pod zámkom piknik, ktorý sme si parádne užili, rovnako ako celý víkend v tomto meste. Elka na zážitky z tohto výletu veľmi rada spomína a teší sa, kedy zase dostane podobný darček. Tak snáď niečo čoskoro vymyslíme. 🙂

Verím, že som vás aspoň trochu inšpirovala, alebo že ste vďaka môjmu článku prišli sami na nový nápad, čím urobíte svojmu drobcovi radosť. Nezabudnite si akýkoľvek nápad niekam zapísať a potom už stačí len zájsť do obchodu alebo nakúpiť v pohodlí domova cez internet, ako to často robím ja.

A potom neostáva nič iné, len čakať a tešiť sa na Vianoce a na tie iskričky v očiach dieťaťa, ktoré sa teší z vášho darčeku a vy viete, že áno, to bolo ono, to sa mi podarilo.

Zároveň budem rada, ak sa o svoje nápady, prípadne vyskúšané tipy podelíte so mnou a ostatnými čitateľkami v komentároch, nech sa inšpirujeme navzájom.

Renáta Janečková
Som odvážna duša, ktorá neustále hľadá nové cesty ku šťastiu a naplnenému životu. Zároveň som mamou, ktorá si užíva vedomé materstvo a svojou kvapkou v mori pomáha tvoriť krajší svet.
Viac o mne si môžete prečítať TU

Som autorkou e-bookov:
(ne)MÁM ČAS na deti a na seba

11 tipov, ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa

3 dôvody, prečo začať svoje dieťa vychovávať inak
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov