Ste sebecká? Čítajte a zistíte.

Je zimný pondelkový večer a ja s nadšením brázdim D2-ku smer Bratislava, kde ma čaká príjemný večer v spoločnosti žien, s ktorými pravidelne zdieľame svoje radosti aj starosti. Domov sa vraciam spokojná a naplnená.

Jeseň, chladný november a ja si užívam wellness pobyt v Piešťanoch. S kým? Sama. Teda s knihou a televízorom, ktorý si nadmieru užívam, keďže už zopár rokov nám doma (ne)chýba. A zvyšok rodiny si užíva mama-free pobyt doma. Neviem, kto sa má lepšie. 🙂

Možno vám to znie lákavo, možno by ste si rada dopriali niečo podobné aj vy. Aspoň deň alebo poobedie bez detí. Kto by po tom netúžil? Pre mnohé ženy je však toto len vzdialený sen, predstava, ktorú sa nikdy neodvážia zrealizovať.

Čo z tohto vás najviac vystihuje?

  • Doprajete si chvíle pre seba a svoje záľuby tak často, ako potrebujete. Bez pocitu viny. Skvelé, gratulujem!
  • Cítite, že potrebujete vypnúť, no netrúfate si urobiť to. Mama má predsa byť zodpovedná a pekne sa doma starať o deti. Myslieť na seba by bolo sebecké.
  • Občas si voľno od všetkých povinností doprajete, no s výčitkami. Ale to nie je ono, však?

Sebecká matka

Nedávno som čítala, že je potrebné, aby žena bola občas sebec a dopriala si relax bez detí. Je to však sebecké, keď sa mám rada a starám sa o seba? Je sebecké, keď si uvedomujem a napĺňam svoje potreby?

Pozrite sa do seba a buďte k sebe úprimná. Je starostlivosť o deti a rodinu všetko, čo potrebujete k spokojnosti? Cítite sa naplnená a rodina je jediným a najväčším zmyslom vášho života?

Ak áno, je to úplne v poriadku a ďalej už ani nemusíte čítať. Ak nie, je najvyšší čas s tým niečo urobiť, nemyslíte? 😉

Som vďačná za to, že žijem v dobe, kedy máme my ženy také úžasné možnosti. Takmer neobmedzené. Väčšina obmedzení totiž existuje len v našich hlavách, sú to len naše mylné presvedčenia a domnienky.

Nikto nám predsa nič nediktuje. Ani spoločnosť, ani reklamy, časopisy. To my samé si najviac vieme ubližovať a komplikovať si život.

Namietate, že to tak vôbec nie je? Že máte partnera, ktorý od vás vyžaduje každý večer teplú večeru, nepáči sa mu, že idete s kamoškami na večerné stretnutie?

Áno, chápem, že aj toto môže byť problém. Určite však nie náhodný. V partnerskom vzťahu veľmi dobre funguje zrkadlenie a nášho partnera sme si nevybrali náhodou.

Nie je možné, že ak by ste sama zmenili svoje myslenie, ak by ste si sama bez výčitiek dopriali, po čom vaše srdce túži, zmenil by sa aj postoj vášho partnera? Vyskúšajte a uvidíte.

Je to len v hlave

Prečo ale máme tieto presvedčenia a bloky v našej hlave? Možno preto, že sme sa to nevedome naučili od svojej mamy. Ak sme vyrástli v prostredí, kde nebol priestor na potreby ženy, ktorá sa venovala len práci a rodine, je dosť možné, že toto správanie preberieme a ani si to neuvedomujeme.

Alebo je to nízke sebavedomie a presvedčenie, že si odpočinok a relax nezaslúžime. „Ideálne“ potom kombinácia oboch týchto možností.

Prelomiť staré presvedčenia nie je ľahké, nie je to však ani nemožné. Ak budete chcieť, môžete do svojho života postupne priniesť viac radosti a užívať si to, čo si zaslúžite – oddych, pokoj, samotu… po čom len vaše srdce piští.

Na toto ja ale nemám čas

Rada by ste niekam vyrazili s kamoškami, išli na koncert, alebo nebodaj na víkend preč? Ale nemáte čas? Všímam si, že toto je veľmi moderná a obľúbená výhovorka prakticky na čokoľvek. Nemám čas.

Skutočne???

Naozaj nemáte čas na svoje záľuby alebo kamarátky? Alebo je to len otázka priorít? Ak máte pocit, že ste v pasci povinností, možno by bolo fajn pozrieť sa na to zblízka. Chápem, máte prácu, deti, domácnosť, manžela a deň má len 24 hodín. Je to náročné a nie je ľahké sa z toho všetkého nezblázniť.

Kto ale povedal, že deti musia mať každý deň navarené? Kto povedal, že musí byť doma stále upratané? Nikomu nemusíte dokazovať, že ste super-žena. Nikto o to nestojí. Vaša rodina stojí o usmiatu a pohodovú maminu a manželku. To je najviac, čo môžete svojej rodine dať.

Mňa osobne veľmi dobíjajú stretnutia v ženskom kruhu. Kedykoľvek mám možnosť vyraziť von s kamoškami, neváham a utekám. 🙂 Domov sa vraciam v úžasnej nálade, vyrozprávaná, vyžitá a maximálne spokojná. A čo viac si môže moja rodina priať. Aj oni teda profitujú z toho, že si doprajem to, čo je pre mňa dôležité.

Pre seba aj pre rodinu

Ak si myslíte, že rodina bude vašou neprítomnosťou trpieť, je načase si uvedomiť, že nie ste stredom vesmíru. Nepotrebujú vás, aby ste organizovali, kontrolovali a riadili ich každučký deň. Vaše ego si to možno chce myslieť, ale oni si bez vás poradia. A čo viac, pravdepodobne si to bez vás aj užijú.

U nás to teda rozhodne funguje. Čas, ktorý ja využívam na „dobíjanie bateriek“ a venujem sa svojim aktivitám, využíva zvyšok rodiny na aktivity, ktoré si bez mamy užijú rozhodne lepšie. A ja som šťastná, že dcéra s manželom upevňujú svoj vzťah a sú skvelí parťáci.

Vezmite život do vlastných rúk

Chcem pre seba to najlepšie, chcem, aby mi bolo dobre a je mi jasné, že ak sa o to nepostarám ja, nikto to za mňa nespraví. Ja sama som zodpovedná za svoj život a prežijem ho tak, ako budem chcieť. Ak viem, čo je mi príjemné, čo ma napĺňa radosťou, je dôležité, aby som tieto aktivity zaradila do svojho života.

Vždy si nájdem čas na dobrú masáž, na stretnutie s kamarátkou, na prečítanie dobrej knihy. Keď vidím, že kapela Kryštof, moja srdcová záležitosť, má koncert v Bratislave, v Brne, prípadne inej prijateľnej lokalite, neváham a som medzi prvými, čo kupujú lístky. Manželovi potom len oznámim termín, kedy nebudem doma. 🙂

Verím, že vďaka tomu, že som nikdy neváhala a nikdy som nemala výčitky a so samozrejmosťou som do programu zaraďovala svoje osobné aktivity, mám manžela, pre ktorého je to, rovnako ako pre mňa, úplne prirodzené a nemá žiadne výhrady.

Funguje to samozrejme aj naopak, a obaja si tak užívame slobodu, ktorú si navzájom doprajeme.

Vedľajším benefitom, keď si ukrojíte trochu času pre seba je, ako som už spomínala, že z toho ťaží aj vaša rodina. Nielen, že budete spokojnejšia, čo sa odrazí vo vzťahu s deťmi a partnerom. Oni tento čas bez vás určite skvelo využijú a urobia si program bez mamy. Program, ktorý bude možno dobrodružnejší, kde sa budú trochu porušovať pravidlá, ale bude to stáť za to a nazbierajú jedinečné zážitky, ktoré sa dajú zažiť len v mužskom svete.

Moje pôžitky

Ja milujem dobrú masáž. Milujem jarné prechádzky so zmrzlinou v ruke, osamote alebo vo dvojici. Milujem sobotné rána, kedy muž s dcérou idú na svoje tradičné pochôdzky a ja sa môžem dosýta vyspať. Alebo ostať celý deň v posteli a dopriať si čas s knihou alebo dobrým filmom. Milujem jedlo a rada sa nechám rozmaznávať v našej obľúbenej reštaurácii.

Všetky tieto veci, a mnoho ďalších, si doprajem tak často, ako sa len dá. Nie preto, že som mala náročný týždeň alebo za odmenu. Doprajem si ich len tak, preto, že život si treba užiť.

Začnite hneď

Ak vám teraz hlavou lietajú farbisté predstavy, čo všetko by ste rada podnikli, čím si chcete urobiť radosť, neodkladajte to. Žiadne „Keď bude v práci po uzávierke, keď vyriešim to a tamto, keď dostaviame dom.“

Ešte dnes si v diári naplánujte čas (nie o mesiac, ale ešte tento týždeň!), ktorý si vyhradíte len pre seba a podniknete niečo úžasné. Choďte si zaplávať, choďte na vínko s kamarátkou alebo si doprajte celý deň v pyžame s knihou, ktorú sa už dávno chystáte prečítať.

PS: A dajte mi vedieť, ako ste si to vychutnali, som zvedavá… 🙂

Renáta Janečková
Som odvážna duša, ktorá neustále hľadá nové cesty ku šťastiu a naplnenému životu. Zároveň som mamou, ktorá si užíva vedomé materstvo a svojou kvapkou v mori pomáha tvoriť krajší svet.
Viac o mne si môžete prečítať TU

Som autorkou e-bookov:
(ne)MÁM ČAS na deti a na seba

11 tipov, ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa

3 dôvody, prečo začať svoje dieťa vychovávať inak
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely vyriešenia tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov